Göz Kapağı Estetiği

Kişinin bakışlarını, dolayısıyla dışarıya verdiği izlenimi en çok etkileyen yüz bölümü, göz çevresidir. Yıllarla birlikte alt ve üst göz kapakları sarkmakta, kırışıklık veya alt göz kapaklarında oluşan torbalanmalar kişiyi yorgun, mutsuz ve olduğundan yaşlı göstermektedir. Ancak bu durum sadece estetik sorunlara değil, görüş açısını bozarak görme problemlerine de yol açabilmektedir.

Göz kapağı estetiği, alt ve üst göz kapaklarında herhangi bir nedenle ortaya çıkan sarkma, gevşeme, torbalanma gibi deformasyonların giderilmesi için uygulanan operasyonlara verilen addır.

Göz kapaklarında problem yaratan nedenler arasında; genetik etkenler, yaş, sigara içmek, alkol bağımlılığı, uyku düzenindeki bozukluklar, sık ağlama ve antidepresan türevi ilaçların uzun süreli kullanımı sayılabilir.

Blefaroplasti yaşı nedene bağlı olarak değişebilmektedir. Genetik kaynaklı sorunlarda yirmili yaşlardan sonra, yaşa bağlı oluşan problemlerde otuzlu yaşlardan itibaren operasyon yapılabilmektedir. Çocuklarda doğuştan olan fonksiyonel göz kapağı sorunlarında ise ameliyatın altı yaşına kadar yapılması gerekmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Operasyon genellikle lokal anestezi (sadece gözlerin çevresindeki alan uyuşturularak) ve sedasyon (sakinleştirici uygulanarak) ile yapılır. Hastanın durumuna göre genel anestezi tercih edilebilir. Ameliyat ortalama 1 saat sürer. Hasta aynı gün evine gidebilir.

Cerrahi sırasında üst göz kapaklarının doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapaklarında da kirpiklerin hemen altından kesiler yapılır. Kesilerden girilerek fıtıklaşan yağ dokusu düzeltilir, fazla olan kas ve deri dokusu çıkarılır. Yağ dokusunun ise çıkarılmadan mümkün olduğunca korunması esas alınmaktadır. Ameliyat sonrası çok belirsiz bir iz oluşur ve hemen hiç belli olmaz.

UZMANA SOR?

Tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımız cevaplıyor.