Jinekomasti

Erkeklerde meme dokusunun veya yağ dokusunun meme bölgesinde birikerek oluşturduğu meme büyüklüğünün giderilmesi işlemine “Jinekomasti “ diyoruz. Jinekomasti ameliyatı ile sıkça karşılaştığımız meme başı büyümesi, meme büyümesi şikayetlerini tamamen ortadan kaldırmak mümkündür. Jinekomasti ameliyatı sonrasında uygulanan korse ile tedavi desteklenerek sosyal hayatınıza dönüş için gerekli süre kısaltılır. Böylelikle hafta sonunuzu ayırarak bile gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Erkeklerde, meme büyümesi değişik faktörlerle ortaya çıkmaktadır. Hormonal, iç organlardaki hastalıklara bağlı olan ve alınan ilaçlara bağlı olarak görülmesinin yanı sıra ; %90 oranında yağ dokusunun meme bölgesinde birikmesi ile ortaya çıkmasıdır. Meme dokusunun büyümesi ile ‘jinekomasti’ ortaya çıkar.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Tek Çözümü Ameliyat mı?

Meme büyümesinin sebebi yağ dokusunun birikmesi ise spor ve diyet ile yağ dokusu biraz daha zayıf hale getirilebilir. Ancak meme büyümesinin evreleri vardır. Bu evrelerde meme büyümesi ileri düzeyde ise spor ve diyetle yağ dokusunun azalması söz konu olamaz. Bu durumda liposuction veya jinekomasti ameliyatı en sağlıklı ve en kolay çözüm olacaktır. Tedavi yönteminin liposuction mı yoksa cerrahi bir müdahale ile mi gerçekleştirileceği muayene esnasında meme büyüklüğünün sebebinin yağ veya doku olup olmadığını saptadıktan sonra mümkündür.

Yağ dokusundan kaynaklanan büyümelerde liposuction yeterli bir işlem iken meme dokusundan dolayı olan göğüs büyümesinde cerrahi müdahale gerekmektedir.

UZMANA SOR?

Tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımız cevaplıyor.