Kulak Estetiği

Kulak kepçesinde doğuştan ya da sonradan oluşmuş şekil bozuklukları arasında en sık görüleni, kulakların normalden daha fazla dışarıda olması hali yani halk arasında kepçe kulak olarak adlandırılan durumdur.

Özellikle çocuklarda ve kadınlarda psikolojik olarak olumsuz etkiler yaratan ve güven kaybına neden olan bu sorun, kepçe kulak estetiği ile kalıcı olarak giderilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı basitçe ifade etmek gerekirse, kulak kepçesini meydana getiren kıkırdak yapısına doğru şekli vermek ve bu şekilde kalmasını sağlamak için yapılan ameliyattır.

Kulak gelişimi genellikle 5-6 yaşlarında tamamlandığından, kulak estetiği için diğer estetik operasyonlardaki gibi 18 yaşına kadar beklemeye gerek yoktur. Alt sınır 6 yaş olmak üzere uygulanabilmektedir. Ameliyatın başarı oranı %90lara kadar çıkmaktadır.

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti) Nasıl Yapılır?

Otoplastide iple asma, kulak arkasından fark edilemeyecek kadar küçük bir kesiyle girilmesi gibi farklı teknikler bulunmakla birlikte, hasta için en uygun olan tekniğe operasyonu yapacak doktor karar verir.

Kepçe kulak ameliyatı 10-12 yaşın altındaki çocuklarda genel anesteziyle, daha büyük yaştaki kişilerde ise lokal anesteziyle uygulanmaktadır.

Kesi yapılan teknikte, kulak arkasından yapılan küçük bir kesiyle içeri girilerek kıkırdak dokusu şekillendirilir. Verilen şeklin bozulmaması için kalıcı ve dayanıklı dikişler koyulur. Operasyon her iki kulak için ortalama 1 saatte tamamlanır. Kulaklara bandaj takılır. Lokal anestezi uygulanmış hastalar 1 saat sonra, genel anestezi uygulananlar 4 saat sonra aynı gün hastaneden taburcu edilir. Operasyondan sonra sadece kesi izi kalır.

İple kepçe kulak estetiğinde ise kesi yapılmaz. Özellikle genel anestezi ve kesi istemeyenler tarafından tercih edilir. Ancak hastanın durumuna göre doktor genel anestezi kararı verebilir. Medikal ipler kulağın üst kıkırdak dokusundan bir iğne yardımıyla yerleştirilip çekilerek istenilen şekil verilir. İğnenin açtığı delikler küçük bantlarla kapatılır. Hastanın kafasına saç bantı takılır. Operasyon ortalama 15 dakikada tamamlanır.

UZMANA SOR?

Tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımız cevaplıyor.