Liposuction

Liposuction vakum tekniği kullanılarak vücudun belli bölgelerinde birikmiş yağlanmaları kaldırmak için başvurulan bir işlemdir. Uyluk, kalça, karın, kalça, göğüs, bel, üst kol ve boyun dahil olmak üzere vücudun birçok farklı bölgesinde görülen yağlanmalarda başvurulabilir.

Liposuction İşlemi Ne İçerir?

Liposuction işlemi öncesi cerrah kişinin vücudunda tedavi edilecek bölgeleri işaretleyecektir. Liposuction işleminin nasıl yapılacağı kullanılan spesifik tekniğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Cerrah kişinin bireysel hedefleri, vücudun tedavi edilecek bölgesi ve geçmişte liposuction işlemi geçirip geçirmediği gibi faktörleri göz önünde bulundurarak uygun yöntemi belirleyecektir.

Genel olarak işlem sırasında cerrah kişinin cildinde küçük kesiler yapar ve içi boş bir tüp ile bir aspiratör kullanarak birikmiş yağlanmaları vakumlar. İşlem içeriğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Ameliyat ekibi işlem boyunca hastanın kalp atış hızını, kan basıncını ve oksijen seviyelerini izleyecektir. Liposuction işlemi ayakta tedavi prosedürüdür, bu kişinin aynı gün taburcu olacağı anlamına gelir.

Liposuction İşlemi için Uygun Adaylar Kimlerdir?

Liposuction obezite problemi yaşayan kişilerde bir kilo verme yöntemi değildir. En uygun adaylar belirli bölgelerinde yağlanma sorunu olan ancak nispeten normal kiloya sahip kişilerdir. İşlem diyet ve egzersizle gitmeyen yağlanmalar için kalıcı bir çözüm sunabilir. Liposuction işlemi için kişi sağlıklı olmalı ve işlemin sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmalıdır. Bununla birlikte her liposuction prosedürü hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanmaktadır.

Liposuction İşlemi Kimler için Uygun Değildir?

Bazı sağlık koşulları hastaların liposuction adayı olmasını önleyebilir. Diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerin arzu edilenden daha az estetik sonuçlara ulaşması daha olasıdır. Bağışıklık sistemini riske sokan kalp veya diyabet hastalığı gibi türlü sağlık problemleri yaşayan kişiler liposuction işlemi için uygun adaylar olmayabilirler. İşlem öncesi kişi prosedür için uygun olup olmadığı konusunda değerlendirilecektir. Birey daha önce farklı ameliyat geçirmişse liposuction işlemine karar vermeden önce iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemelidir.

UZMANA SOR?

Tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımız cevaplıyor.