Meme Rekonstrüksiyonu

Kadınlarda en çok görülen kanser türü meme kanseridir. Bu hastalığı atlatan kadınlarda, memeden tümörlü dokunun alınması ya da kimi zaman memenin tamamının alınması gerekebilir. Bu durum bazı travmatik sonuçları ortaya çıkarabilir. Kişiler kendilerini eksik hissedebilir ya da yeteri kadar kadınsı görünmediklerini düşünebilirler. Meme kanseri nedeniyle memenin bir kısmının ya da tamamının alınmasına masteknomi ismi verilir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatları masteknomi ameliyatları sırasında da yapılabilir ve kişilerin meme kaybının etkilerini atlatabilmeleri için faydalı olabilir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı nasıl yapılır?

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı farklı tekniklerle yapılabilir. En çok tercih edilen yöntem masteknomi ameliyatı ile birlikte uygulanan deri genişletilmesi yöntemidir. Bu, birden fazla aşamada gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu uygulama için, meme alındıktan sonra meme derisinin altına deriyi genişleten bir protez konulur. Deri altına konulan bu proteze ameliyattan sonra doktor tarafından tuzlu su enjekte edilir. Bu süreç haftalarca sürebilir ve deri istenildiği kadar büyüyene kadar bu işlem devam eder. Deri istenildiği kadar genişledikten sonra, ikinci bir ameliyatla protez çıkarılır ve yerine kalıcı protez konulur. Flep rekonstrüksiyonu yönteminde ise vücudun farklı bölgelerinden alınan dokuyla meme yeniden yapılır. Bazen bu dokunun altına protez konması gerekebilir. Bu da birden fazla aşaması olan bir ameliyattır. Deri genişletilmesi yöntemine göre iyileşme süreci uzun ve ameliyat izi daha fazladır. Flep rekonstrüksiyonunun avantajı memelere doğal bir görünüm vermesidir.

UZMANA SOR?

Tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımız cevaplıyor.